BMOD0165 P048 C01
BMOD0165 P048 C01
Part NumberBMOD0165 P048 C01
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseModule, Screw Terminals
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BMOD0165 P048 C01 - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerMaxwell Technologies Inc.
Series-
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance165F
Tolerance-
Voltage - Rated48V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.3mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 65°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Lead Spacing-
Size / Dimension16.457" L x 7.638" W (418.00mm x 194.00mm)
Height - Seated (Max)7.047" (179.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C